Z przyjemnością i przekonaniem polecam panią Łucję Bednarczuk-Kravić jako nauczyciela języka chorwackiego na każdym poziomie. Źródłem tej rekomendacji jest moje doświadczenie: 6 tygodni, 3 spotkania tygodniowo, lekcja - 1,5 godziny. Przekonanie zaś powstało stąd, że charakter stojącego przed nią zadania - przygotowanie ucznia o znajomości j. chorwackiego na poziomie 3+ do egzaminu państwowego w MSZ w półtora miesiąca - wymagał zmieszczenia w krótkim okresie zarówno repetytorium z gramatyki, jak i konwersacji, a także posługiwania się językiem chorwackim w piśmie. Ze wszystkich zadań pani Łucja wywiązała się znakomicie. Dość powiedzieć, że początkowe 3+ po 6 tygodniach spotkań zamieniło się w 4+ (w tym 5 z części pisemnej) na egzaminie w MSZ (w komisji lektorzy z UW i native speaker). To mówi wszystko.

I jeszcze najważniejszy powód do rekomendacji: Łucja Bednarczuk-Kravić ma klucz.

Choć język chorwacki i kultura mogą nam się wydawać bardzo bliskie i łatwo dostępne - to pozory. Może to wystarczyć na urlopie na Krku, czy Hvarze - a może nie na tyle. Zlekceważenie faktu, że tej specyfiki po prostu trzeba się nauczyć i że nie przychodzi to automatycznie wraz z komunikacyjną znajomością chorwackiego jest jak zignorowanie faktu, że Adriatyk to nie Bałtyk i do wody nie wchodzi się na bosaka. Konsekwencje są także podobne: wracamy z kolcami morskiego jeża w stopie i przekonaniem o fałszywości Chorwatów. To nie fałsz i nie dwulicowość - to brak klucza- a mają go nieliczni - a nie ma go wielu akademickich specjalistów - slawistów, mimo dogłębnej znajomości historii i kultury.

Łucja Bednarczuk-Kravić ma go na pewno. Urodzona i ukształtowana w Polsce, w Chorwację wrosła biograficznie, a to- wraz z lingwistycznym wykształceniem - czyni z niej idealnego przewodnika i bardzo pożądanego nauczyciela i daje wszelkie szanse, żeby nauczyć się wszystkiego co potrzebne, żeby samemu zdobyć klucz do wnętrza chorwackiej kultury. Szansę - nie gwarancję; ta jest po stronie ucznia i nie da jej żaden nauczyciel.


Witam wszystkich internautów chcących uczyć się języka chorwackiego. Należę od pewnego czasu do grona uczniów Pani Profesor i jestem dumny z tego iż dane mi było do tego grona wejść. Cenię sobie ogromnie niezwykłą osobowość Pani Łucji, jej poczucie humoru,zatroskanie o postępy w mojej edukacji, pomoc w sprawach innych bez względu na czs jaki jej to zajmuje. Przede wszystkim jednak cenię sobie jej ogromną wiedzę którą z wielką umiejętnością potrafi przekazać. Oby wszyscy studenci mieli takich profesorów!!! Hvala puno! Janek ze Stalowej Woli


Mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Uczę się języka chorwackiego z Panią Łucją przez Skype od trzech miesięcy i lekcje te nie różnią się od 'konwencjonalnych' spotkań. Materiały otrzymuję mailem i mailem też wysyłam prace domowe. Pani Łucja jest doskonałym nauczycielem, który drogą internetowych spotkań, motywuje mnie do dalszej pracy i kontroluje moje postępy. Skype to dobre rozwiązanie dla osób zajętych, chcących zaoszczędzić czas na dojazdach i tych, którzy lubią uczyć się w swoim domu. Polecam! Karolina


Serdecznie polecam lekcje u Pani Łucji, której pogodna natura i znajomość języka bardzo ułatwia i przyspiesza naukę. Jej profesjonalizm i przygotowanie pomogły mi poznać język w sposób umożliwiający komunikację i pracę na terenie krajów byłej Jugosławii. Dodatkowym atutem jest jej znajomość większości mówionych tam języków, co pozwala na dalsze poszerzenie swoich umiejętności. Jeszcze raz serdecznie polecam. Jarosław Ronek.